Osteotomia kości piszczelowej – kiedy jest potrzebna i jakie są alternatywy?

Osteotomia kości piszczelowej to zabieg chirurgiczny, który może być konieczny w przypadku niektórych problemów ortopedycznych, takich jak szpotawość kolana czy uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. Choć zabieg ten jest skuteczny, to wiąże się z długą rekonwalescencją i ryzykiem powikłań. W tym artykule przybliżymy czym dokładnie jest osteotomia kości piszczelowej, a także omówimy alternatywę dla tego zabiegu – **rehabilitację z wykorzystaniem terapii ARP**.

Osteotomia kości piszczelowej polega na przecięciu kości piszczelowej i ustawieniu jej w nowej, prawidłowej pozycji. Pozwala to na skorygowanie widocznej deformacji kolana, co skutkuje zmianą osi obciążenia, poprawiając funkcjonowanie stawu kolanowego i redukując ból odczuwany przez pacjenta.

Choć osteotomia jest zabiegiem skutecznym, to nie jest pozbawiona wad. Jedną z nich jest **długi okres rekonwalescencji**. Po operacji pacjent musi spędzić kilka dni w szpitalu, a następnie wiele tygodni będzie musiał korzystać z kul, zanim staw kolanowy będzie gotowy do znoszenia normalnych obciążeń.

Nie należy również liczyć na to, że sama operacja rozwiąże problem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Niezbędne jest uzupełnienie leczenia o rehabilitację i fizjoterapię, co w praktyce oznacza kolejne tygodnie powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

Kiedy warto rozważyć osteotomie?

Istnieje kilka wyraźnych wskazań do przeprowadzenia osteotomii. Najczęstszym z nich jest zaawansowana szpotawość kolana, która wywołuje nieznośne dolegliwości bólowe.

Innym typowym wskazaniem jest uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, zwłaszcza gdy metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Zabieg może być również zalecany w przypadku osób młodych, u których istnieje szansa, że osteotomia przywróci im pełną sprawność stawu kolanowego.

Terapia ARP – alternatywa dla osteotomii

Osteotomia kości piszczelowej to niejedyna metoda leczenia deformacji kolana i uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. **W pierwszej kolejności warto rozważyć metody nieinwazyjne, zachowawcze**, które są znacznie mniej obciążające dla organizmu i pozwalają pacjentowi szybciej wrócić do normalnej aktywności.

Jedną z najlepszych metod alternatywnych dla osteotomii jest **terapia ARP**, czyli zaawansowana forma fizjoterapii, która polega na stymulacji mięśni i tkanek głębokich w celu uruchomienia naturalnych procesów regeneracji.

Terapia ARPwave koncentruje się na **rehabilitacji mięśni ud i podudzia w celu korekty ustawienia kolana bez konieczności interwencji chirurgicznej**. Pomaga również wzmocnić mięśnie i tym samym zrównoważyć siły działające na staw kolanowy.

Najważniejsze **korzyści z terapii ARPwave** to:

  • Jest to metoda nieinwazyjna, co oznacza brak ryzyka powikłań związanych z operacją.
  • Czas wykonania terapii ARPwave jest krótszy niż rehabilitacja po zabiegu chirurgicznym.
  • Zmniejszenie bólu poprzez poprawę funkcji mięśni i odciążenie stawu kolanowego.
  • Zminimalizowanie ryzyka ponownej deformacji stawu kolanowego poprzez wzmocnienie mięśni ud i podudzia.

Terapia ARPwave może być szczególnie skuteczna u pacjentów, u których deformacja kolana nie jest bardzo zaawansowana, a głównym problemem pozostaje dyskomfort spowodowany przez uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. Jest to także dobra opcja dla osób, które chcą uniknąć operacji i związanych z nią niedogodności oraz długiego okresu rekonwalescencji.

Jeżeli zastanawiasz się nad osteotomia kości piszczelowej, warto rozważyć terapię ARP jako alternatywę. Aby dowiedzieć się więcej o terapii ARPwave i jej zastosowaniu w leczeniu problemów ze stawem kolanowym, zapraszamy do odwiedzenia strony: https://rehabilitacja-arpwave.pl/osteotomia-kosci-piszczelowej-co-trzeba-wiedziec-o-tym-zabiegu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.