Jogging w gorących krajach, w jakich godzinach biegać?

Jogging w gorących krajach, w jakich godzinach biegać?Kiedy uwielbiasz jogging i nie chcesz z niego zrezygnować nawet podczas różnego rodzaju wyjazdów, koniecznie sprawdź, w jakich godzinach najlepiej jest biegać. Pamiętaj – ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza kiedy wyjeżdżasz w gorące kraje, gdzie w ciągu dnia panują wysokie temperatury. Dla swojego komfortu i bezpieczeństwa powinieneś wybrać takie momenty, aby w możliwie jak najlepszy sposób uniknąć upałów.

Bieganie podczas upałów – jak wybrać najlepszy czas?


Kiedy panują wysokie temperatury biega się naprawdę ciężko! Wynika to z tego, że organizm znacznie gorzej wówczas funkcjonuje. Intuicyjnie szukamy cienia i unikamy wysiłku. Wydalamy też więcej potu, nieco mocniej musi pracować nasz układ sercowo-naczyniowy oraz inne narządy, które są odpowiedzialne za utrzymanie podstawowych funkcji i parametrów życiowych. W Polsce temperatura jest na ogół na tyle znośna, że przez cały rok możemy bez problemu biegać, dlatego zazwyczaj jesteśmy dobrze do tego przygotowani. Bieganie w upale nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem – organizm broni się tak, jak potrafi, dlatego koniecznie powinniśmy wybrać odpowiednią porę, tak aby zmniejszyć ryzyko odwodnienia i związane z tym niebezpieczeństwo. Najlepszą porą będzie w tym wypadku wczesne rano lub bardzo późny wieczór.

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas joggingu w upalnym klimacie?


Aby nie zrobić sobie krzywdy, nawet podczas porannego biegania powinniśmy wybrać taką trasę, która biegnie cały czas w cieniu a nie w miejscach narażonych na pełne słońce. Bardzo ważny jest również strój, w którym będziemy uprawiać jogging. Należy przede wszystkim unikać ciemnych kolorów, które przyciągają słońce. Załóż jasną koszulkę, takie same spodenki oraz jasną czapeczkę. Nie zapomnij również o posmarowaniu się kremem z filtrem. Nie nakładaj jednak grubej warstwy kremu, ponieważ zaburza on termoregulację i blokuje pory. Załóż również przeciwsłoneczne okulary, które nie zsunął się podczas biegu. Zanim wyjdziesz pobiegać o wczesnej porze w gorących krajach, musisz koniecznie zjeść solidne śniadanie oraz uzupełnić niedobory magnezu, potasu oraz wapnia. Konieczne jest zabranie ze sobą płynów zawierających elektrolity.

Jak ćwiczyć przez dużych upałach?


Zanim zaczniesz trenować w gorących krajach jogging, sprawdź jak Twój organizm reaguje w takich sytuacjach. Powinieneś w tym celu przeprowadzić kilka treningów w podobnych warunkach w Polsce. Wówczas będziesz wiedział na co cię stać i czego możesz się spodziewać! Po takim joggingu oprócz słodyczy i płynów z elektrolitami powinieneś mieć również przy sobie zawsze jakieś drobne. Jeżeli poczujesz, że jest Ci słabo, będziesz mógł wstąpić do sklepu i kupić c jakiś owoc. Jeżeli czujesz, że brakuje Ci sił, przerwij bieganie. Usiądź chwilę i odpocznij – znajomość własnych reakcji jest tutaj kluczowa i nie warto forsować organizmu ponad miarę, ponieważ może skończyć się to omdleniem a nawet wizytą w szpitalu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.