Dzienne zużycie kalorii, aby utrzymać linie

Dzienne zużycie kalorii, aby utrzymać linięIlość kalorii potrzebnej Ci do funkcjonowania na wysokim poziomie zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób wykorzystujesz swoją energię. Zapotrzebowanie to jest również zależne od płci oraz wieku, a także różnych innych predyspozycji. Kalorie to kwestia bardzo indywidualna i to ile należy ich dziennie zapewnić organizmowi każdego dnia ma ogromne znaczenie. Wiedza na ten temat jest niezbędna i stanowi bardzo cenną informację dla każdego z nas, ponieważ pozwala ustalić konkretny plan żywieniowy. Sprawdź, w jaki sposób ustalić dzienne zużycie kalorii, aby utrzymać linię i nie przytyć!

Co to jest zapotrzebowanie energetyczne?


Zapotrzebowanie energetyczne, czyli całkowita przemiana materii jest taką ilością kalorii jaka potrzebna jest organizmowi do przeprowadzenia wszystkich procesów metabolicznych. Odpowiednia podaż kalorii jest odpowiedzialna za:
1.Utrzymanie stałej temperatury ciała.
2. Trawienie pokarmów.
3. Oddychanie.
4. Pracę mózgu.
5. Sprawny transport składników odżywczych.
6. Przemianę białek i węglowodanów.
Dzienne zapotrzebowanie na kalorie składa się z:
– podstawowej przemiany materii czyli ilość energii potrzebna do podtrzymania funkcji życiowych
– energia wykorzystana do procesów trawienia i magazynowania która jest wykorzystywana energii pokarmu
– wydatki energetyczne związane z aktywnością fizyczną takie jak chodzenie bieganie wstawaniu a także sprzątanie czy praca w ogródku

Skąd mam wiedzieć ile kalorii potrzebuję – na co zwrócić uwagę?


Jeżeli prowadzisz się zdrowy i rozsądny tryb życia i mimo tego, że stale jesz podobne posiłki zaczynasz przybierać na wadze, wówczas warto przyjrzeć się temu zjawisku i zmodyfikować swój jadłospis. Warto także włączyć większą aktywność fizyczna – być może przyczyną wysokiej wagi są chętnie przez Ciebie podjadane przekąski? Niestety, ale pracując za biurkiem, czujesz często nieodpartą ochotę na słodycze. Dzieje się tak ponieważ organizm, a w szczególności mózg czuje się znużony. Bezruch, wpatrywanie się w migoczący ekran oraz brak tlenu, czynią nas ospałymi i zniechęconymi. Mózg wysyła jasne sygnały, że potrzebuje natychmiast czegoś, co doda organizmowi energii. Nie możesz nagle wstać od biurka i robić przysiady, czy zacząć biegać, to byłoby niedorzeczne! Dlatego sięgasz wtedy po szybką i słodką przekąskę, zapijając ją kawą. Przez chwilę odczuwasz wzrost energii i jesteś nieco bardziej pobudzony i masz większą ochotę do pracy i wysiłku. Za chwilę jednak odczuwasz spadek energii, co spowodowane jest spożyciem cukru i brakiem jakichkolwiek składników odżywczych. Bierzesz więc kolejny batonik i jeszcze jeden – dostarczasz sobie pustych kalorii, które powodują tycie i spadek formy. Jeśli chcesz schudnąć, musisz wyłapywać te momenty, w których brakuje Ci energii i uzupełnić zapas w zdrowy sposób – zjedz posiłek rybny lub mięsny, a jeżeli chcesz coś słodkiego, wypij sok z pomarańczy. Bądź uważny i stopniowo wprowadzaj dobre nawyki, które z pewnością zaprocentują!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.