Jak pandemia wpłyneła na nasze organizmy?
Jak pandemia wpłynęła na nasze organizmy?
Wiele osób w związku z trwającą pandemią było zmuszonych do przebywania w domu. Praca zdalna, ograniczony dostęp do rozrywki i kultury, a także ograniczenia podróżowania – to wszystko odcisnęło na nas piętno. Sytuacja ta negatywnie wpłynęła na naszą psychikę a także formę – jak pandemia wpłynęła na nasze organizmy?
Zdrowie psychiczne – bez tego nie ma mowy o dobrym funkcjonowaniu!
Lęk i strach oraz obawy o nasze powodzenie finansowe w czasie pandemii, sprawiły, że wiele osób, jeśli nie wpadły w depresję, to przynajmniej miały epizody obniżonego nastroju. Sytuacja ta dotknęła głównie mężczyzn, którzy w głównej mierze byli odpowiedzialni za utrzymanie rodziny. W fatalnym położeniu znalazły się branże: beauty, gastronomia, rozrywka i hotelarstwo. Kredyty i zobowiązania finansowe, których nie można było spłacić na czas, były przyczyną wielu osobistych tragedii. Osoby postronne nie zawsze były w stanie rozpoznać w społeczeństwie takie zjawisko – ci, których dotknęło ubóstwo z powodu ograniczenia działalności nie chwaliły się tym publicznie. Poza kilkoma przypadkami, opisanymi na największych portalach, większość osób, przeżywały porażkę w samotności. Aby pomóc sobie w tej sytuacji nie tylko należy udać się do psychologa. Firma restrukturyzacyjna, czy doradztwo od strony prawnej, to niezwykle cenna pomoc, dla tych, którzy czują, że znaleźli się w pułapce bez wyjścia. Depresja i obniżenie nastroju dotknęły też młodzież. Nastolatki spędzające całe dnie w łóżku z telefonem w ręku, to niestety fakt. Tak nienaturalna dla nich sytuacja, odcięła ich od bodźców, które sprzyjały rozwojowi umiejętności społecznych. Charakterystycznym etapem rozwojowym nastolatka jest odcięcie od rodziców i niejako negowanie ich obrazu. W momencie ,, uwięzienia “ w domu, tylko z rodzicami, tracą oni punkt odniesienia – nie wiedzą, jaką rolę pełnią w świecie, nie potrafią określić się na tle grupy rówieśniczej. Ponadto brak aktywności fizycznej pogłębia stany depresji i nasilonej apatii. Dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków jest utrudniony – na niektóre wizyty trzeba czekać nawet kilka miesięcy, dlatego pomoc taką otrzymały głównie dzieci zamożniejszych rodziców.
Spadek kondycji fizycznej – jak podnieść formę po pandemii?
Siedzenie w domu i utrudniony dostęp do rekreacji, sprawiły, że jesteśmy nie tylko w gorszej formie, ale i nie mamy motywacji, aby to zmienić. Czujemy zmęczenie i senność. Niestety, kolejna kawa, czy porcja słodyczy nie załatwi sprawy. Należy wówczas, zmusić się do odrobiny wysiłku – nie musisz od razu zapisywać się na siłownię. Wystarczy rower, czy długi spacer, aby zdecydowanie poczuć się lepiej. Zaangażuj rodzinę we wspólny mecz koszykówki, czy piłki nożnej. Nawet, gdy mieszkasz w bloku, masz z pewnością dostęp do boisk i placów. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, zaaranżuj w odpowiedni sposób własną posesję, abyście mogli aktywnie korzystać ze sportów. Nie rezygnuj z dbania o siebie – Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne jest gwarantem równie dobrego samopoczucia!
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.