Dieta na wakacjach, jak sobie wyznaczać granice

Dieta na wakacjach, jak sobie wyznaczać granice?Kiedy jesteśmy na urlopie lub wakacjach, celebrujemy każdą chwilę – korzystamy z różnego rodzaju rozrywek i chętnie próbujemy nowych rzeczy. Zwłaszcza, gdy odwiedzamy odległe zakątki kraju, czy odpoczywamy za granicą sięgamy po różnego rodzaju wymyślne dania. Czy dieta na wakacjach ma sens i jak wyznaczać sobie granice?

Pokusy – dobre i złe


Wakacje sprzyjają też spotkaniom towarzyskim. Spędzamy czas w przyjemny sposób, ale też równocześnie nie stronimy od alkoholu i różnego rodzaju niezdrowych przekąsek. Chipsy, popcorn to tylko niektóre ze szkodliwych rzeczy, które w bardzo szybki sposób powodują tycie. Odmienną kwestią jest próbowanie nowych dań i potraw, kiedy jesteśmy za granicą. Wówczas nie sposób oprzeć się oryginalnym smakom. Niestety nie da się spróbować wszystkiego. Takie dobre pokusy, w postaci dań regionalnych są warte spróbowania, ale tutaj też należy trzymać balans. Bardzo dobrym pomysłem, gdy posiłki odbywają się w większym gronie, jest zamówienie dużych, wieloporcjowych dań. Wtedy, każdy może nałożyć sobie odrobinę każdej potrawy i doświadczyć niepowtarzalnych smaków.

Dieta na wakacjach – na co zwrócić uwagę?


Nawet, jeśli na urlopie lub wakacjach pofolgujesz sobie nieco, ale wiesz, że za chwilę wyruszasz w daleką, pieszą wycieczkę lub przejedziesz wiele kilometrów, nie musisz zbytnio się przejmować. Lato to piękna pora roku, która sprzyja wszelkiego rodzaju aktywnościom: więcej spacerujemy, ruszamy się, a także pracujemy na przykład w ogrodzie, czy pływamy. Nie oznacza to równocześnie, że można zjeść paczkę chipsów, a następnie iść na rower! Takie działanie sprawi, że nie przytyjesz za bardzo, ale nie wyjdzie Ci to na zdrowie. Chipsy i innego rodzaju, podobne przekąski nie mają żadnych wartości odżywczych, ani witamin. Po takiej przekąsce nie czujemy się po prostu dobrze. Czujemy się nadal głodni, a co najważniejsze, szybko tracimy energię.

Co jeść na wakacjach?


Latem, także w Polsce mamy doskonały dostęp do wielu świeżych owoców i warzyw. Koniecznie z tego skorzystaj! Jeśli spędzasz wakacje w kraju, jedz owoce, takie jak: arbuzy, truskawki, a także czereśnie, wiśnie czy śliwki. Na ten obfity w owoce i warzywa czas, możesz śmiało zrezygnować z owoców egzotycznych. Banany i pomarańcze są dobre zimą, kiedy nie mamy dostępu do naszych rodzimych, pysznych specjałów. Gdy natomiast jesteś za granicą, wykorzystaj ten czas nie tylko na spożywanie regionalnych potraw, ale sięgaj też właśnie po egzotyczne owoce. Zwłaszcza w krajach azjatyckich znajdziesz tak fascynujące odmiany, że nie sposób jest im się oprzeć! Takie owoce są trudno dostępne w Polsce, więc może taka okazja nigdy się nie powtórzy! Zamiast sklepowych przekąsek, zrób sobie warzywa z jogurtem. Pokrój w paski marchewkę i seler naciowy. Następnie przygotuj sos na bazie jogurtu greckiego lub naturalnego z niewielką ilością czosnku. Bądź też zdyscyplinowany – gdy skończy się urlop, będzie Ci łatwiej wrócić do dawnych nawyków.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.